Myślenie Komputacyjne
- Abstrakcja
- Dekompozycja
- Rozpoznawanie wzorców
- Algorytmy
- Debugowanie
Dekompozycja to umiejętność rozłożenia problemu na zestaw składników lub wyzwań, które mogą być modelowane i traktowane niezależnie. Uczniowie mogą wykorzystać dekompozycję do rozwiązania problemów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne.
Wzory są wszędzie. Widzimy je każdego dnia i wszędzie. Rozpoznawanie wzorów polega na rozpoznawaniu regularności i związków.
Algorytm to sekwencja jednoznacznych i zdefiniowanych kroków, które pozwalają wykonać pewne zadanie.
Debugowanie to szukanie i naprawianie błędów. Czasami może również zająć się testowaniem, udoskonalaniem i optymalizacją przedstawionego rozwiązania.
Strategie myślenia komputacyjnego
Niektóre strategie dekompozycji, które mogą być realizowane to:
1. Zachęć uczniów do zidentyfikowania ważnych elementów i uporządkowania ich.
2. Stwórz uczniom okazje do rozłożenia zjawiska lub obiektu na części.
3. Wybieraj zadania, w których uczniowie mogą rozłożyć problem na wiele sposobów.
Dekompozycja polega na dzieleniu problemów lub procesów na prostsze lub mniejsze problemy. Przykładem tego są mapy myśli, linie czasu, itp.
Oprogramowanie Mindmap:
https://www.popplet.com/
https://www.mindmaps.app/
https://www.mindmeister.com/
https://app.mindmup.com/
Timeline software:
https://monday.com/
https://my.visme.co/templates/SDRVejJWcU4zTzFGVWVJNTR5emNYUT09OjrjNKHmOXNH-7mrKqA-itoj/createProject#/infographics?type=timeline
https://spark.adobe.com/express-apps/timeline/
https://creately.com/lp/timeline-maker-online/
Rozpoznawanie wzorców
Niektóre strategie rozpoznawania wzorców, które mogą być realizowane to:
1. Poproś uczniów, by szukali i omawiali wzory podczas zajęć.
2. Stwarzaj uczniom okazje do generowania i opisywania wzorów.
3. Poproś uczniów o dokonanie przewidywań na podstawie zidentyfikowanych wzorców.
Abstrakcja
Na przykład harmonogram szkolny jest abstrakcją tego, co dzieje się w tygodniu szkolnym, nie informuje o tym, co będzie nauczane na poszczególnych przedmiotach ani jakie zajęcia będą wykonywane.
Jeśli poprosimy ucznia, by opisał dla nas cykl wodny, narysuje on lub zidentyfikuje główne etapy i zignoruje większość złożonych procesów zachodzących w świecie rzeczywistym.
Niektóre strategie abstrakcji, które można wdrożyć to:
1. Zachęcanie uczniów do skupienia się na najważniejszych informacjach nad zbędnymi szczegółami.
2. Stwórz uczniom możliwości przedstawienia problemów/wyzwań w uproszczony sposób.
3. Zachęcaj uczniów do określenia zasad, które można zastosować we wszystkich sytuacjach/problemach.
Debugowanie
1. Zachęcanie uczniów do testowania i "debugowania" (lub naprawiania), gdy coś nie działa zgodnie z oczekiwaniami lub planem albo ma jakąś nieścisłość.
2. Unikaj poprawiania błędów w rozwiązaniach uczniów. Zachęcaj ich do samodzielnego myślenia i określania strategii znajdowania błędów i poprawiania swoich konstrukcji.
Logika
Logika opisuje, jak coś się dzieje. W nauce używamy logiki do wyjaśniania wniosków poprzez wyniki eksperymentów. W projektowaniu, używają logiki, aby wybrać materiały do użycia w każdej sytuacji w zależności od końcowego wyniku, który jest oczekiwany.
Projektowanie algorytmów
Algorytm to ciąg instrukcji mających jakiś cel. Przykładami algorytmów są przepisy kulinarne, plany lekcji, metody wykonywania eksperymentów, w matematyce techniki dodawania, odejmowania, twierdzenia itp. A następny filmik to przykład algorytmu wystawionego na próbę:
Myślenie komputacyjne rozwija u uczniów umiejętności radzenia sobie z coraz bardziej złożonymi, niejednoznacznymi problemami, pomaga im radzić sobie z uczuciem frustracji, umożliwia aktywne uczenie się, które sprzyja zdobywaniu przez nich multidyscyplinarnej wiedzy.
Bibliografia: Práticas do Pensamento Computacional. 2021. MatemaTIC. Centro de Formação da Associação de Professores de Matemática.